Sharing is caring!
Az olcsó, elavult módszerrel készülő kínai vakcinák Kína külföldi térnyerését szolgálják, nekünk azonban nem szabad elkezdenünk oltani velük – mondja a Válasz Online-nak Duda Ernő, a Szegedi Tudományegyetem orvosi karának professzor emeritusa.
A professzornak az az egyik legnagyobb baja a Sinopharm oltóanyagával, hogy nem tudunk róla semmit. A kínaiak ugyanis semmiféle dokumentációt nem osztottak meg, és a hatékonyságáról is nehéz meggyőződni. A Pfizer és a Moderna eredményeit rangos szaklapokban tették közzé.
“Kínában hónapok óta nincs járvány, ezért ott nem tudják kipróbálni a vakcinát, mert a placebót kapók közül sem betegedne meg senki2 – mondja Duda professzor. Hozzáteszi: “Az biztos, hogy a világ két legtekintélyesebb gyógyszerhatósága, az amerikai és az európai engedélyét nem tudják felmutatni, mert a kínaiak nem kérnek ilyet. Valamit pedig mondaniuk kell az oltóanyagról.”
Szerinte nem igaz, hogy ne érkezne elég vakcina, ahhoz képest, hogy nyáron még sehol sem tartottak a kutatások, 2021 oltásokkal kezdődött.
Szerinte január végén felgyorsul majd a tempó, hisz akkortól jön a könnyen szállítható és tárolható Astrazeneca/Oxford vakcina, és később más, egydózisú oltóanyagok is engedélyt kaphatnak.
A kínai vakcinák szerinte elavult módszerrel készülnek, a harmadik világ tömegei számára.
“Olyan technológiát használnak, amit Pasteur idejében is alkalmaztak már. Olyan mintha a Nagykörúton most vezetnénk be a lóvasutat. Azon is lehet közlekedni, persze, de nehogy már a 21. században az 1800-es évek technológiáját alkalmazzuk!”
Duda szerint máshogy állnak az oltáshoz Nyugaton, mint Keleten.
“Nyugaton még azt sem fogadják el, hogy a védett embereket megfertőzzük. A kínaiak és az oroszok úgy gondolkodtak: ne időzzünk a klinikai kipróbálással, mert biztosak vagyunk benne, hogy kevesebben halnak meg a vakcinálásban, mint a betegségben. Klinikai kipróbálás nélkül nekiálltak milliókat beoltani, mert egy idő után úgy is ki fog derülni, hogy a vakcináltak közül hányan betegszenek meg. Tömegesen oltottak hát abban bízva, hogy nem lesz sok súlyos mellékhatás.”
Kína az olcsó tömegoltásokat befolyásszerzésre használja a professzor szerint. van egyébként modern kínai vakcinafejlesztés is, az is a vége felé tart már, csak drágább, és később lehet bevetni.
Nem utolsó szempont a vakcinafejlesztő ország hitelessége is. Felteszi a kérdést:
A lap megkérdezte, nem kellene-e óvatosabban fogalmaznia, hisz így is magas az oltásellenesség Magyarországon.
Duda szerint “ha az embereknek kételyeik vannak, de közben a kínai és az orosz vakcina folyik a csapból is, akkor az valóban az oltási hajlandóság ellen hat. Miért nem arról beszélnek, hogy Magyarország számára az unió közel húszmillió oltást tett félre, és a veszélyeztetetteket nyárra be tudjuk oltani? Hogy májusra drasztikusan lecsökken a halálesetek száma?”
A professzor szerint nem jó, ha az állam nyomást helyez a gyógyszerfelügyeletre. A britek kockáztattak, külön engedéllyel kezdtek el oltatni, mi ezt eddig nem tettük meg. Egyelőre a kínai vakcinával sem. Bár a kormány részéről óriási nyomás nehezedik a hazai gyógyszerfelügyeletre, hogy engedélyezze a kínai vakcinát. Az orosz és a kínai gyárat is megnézték az embereik, de ebből még nem következik semmi. Az oroszok nem tudnak még magunknak se eleget gyártani, a kínairól pedig nem tudunk eleget, és nagyon örülne annak, ha megismerhetnénk a teljes dokumentációját.
„Nem szeretnék az engedélyező hatóság embereinek helyében lenni” – mondja Duda.