Budapest — Botrányos körülmények között ugyan távozott a Vígszínháztól Eszenyi Enikő (60), de a kezét még rajta tartja az intézmény pénzügyein.
Mindezt megerősítette lapunknak a Vígszínház mostani vezetője is.
– Eszenyi Enikő visszalépett a Vígszínház vezetői pályázatától, azonban az alapítványok kuratóriumi pozícióiról nem mondott le, hasonlóan Magyar Péter volt produkciós igazgatóhoz, aki már szintén nincs a korábbi pozíciójában. Így természetesen minden felmerülő kérdés kapcsán hozzájuk kell fordulnunk – ismerte el a Blikknek Rudolf Péter.
Jogos a kérdés, hogyan változtathatna ezen a helyzeten a teátrum.
– A Művészeti Tanáccsal egyeztetve felvetettük, hogy nyilvánvalóan gördülékenyebb lenne az alapítványok működése, ha a Vígszínház kötelékébe tartozó vezetői lennének. Az ezzel kapcsolatos kérésünket megfogalmaztuk, de nem talált meghallgatásra. Tekintettel arra, hogy az alapítvány egykori alapítói már elhunytak, a jelenlegi jogi környezetben a Vígszínház kollektívája nem tud változtatni az elnökség összetételén. Ezt csak bíróság teheti meg, vagy az alapítvány elnöksége maga dönthet így – mondta a Vígszínház igazgatója.
Kíváncsiak voltunk arra is, hogy az információnk szerint nagyjából félmilliárd forintból mire költött a járvány alatt a két alapítvány.
– Pontos információja erre vonatkozóan a Vígszínháznak nem áll rendelkezésére. A korábbi évekhez hasonlóan változatlanul kifizetésre kerültek az alapítványi támogatások a színház fiatal színészeinek. Azonban az aktuális ügyek kezelése, például a pandémiás helyzet miatti támogatások, esetleges betegséghez köthető kifizetések sajnos jóval nehézkesebbé váltak – jegyezte meg Rudolf Péter.
Megkerestük Hegedűs D. Gézát is, aki az egyetlen tagja az alapítványok elnökségének, egyben a Víg társulatának is, mit gondol a helyzetről.
– Én ezzel most nem szeretnék foglalkozni – mondta próbája szünetében a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező.
Csőre Gábor (49) Jászai Mari-díjas művész, aki korábban, Eszenyi ideje alatt a társulathoz tartozott, illetve a volt igazgató ügyét vizsgáló bizottságnak is tagja, szintén tud a problémáról, amely hatalmas feszültséget szül.
– Ezek az alapítványok a színház dolgozóiért jöttek létre, a kettő együtt ötszázmillió forintból gazdálkodik. Most, hogy a színészek nehéz helyzetbe kerültek, lenne mire költeni ezt a pénzt. Ehhez viszont Eszenyi Enikőtől kell engedélyt kérni, aki ellen ezek a nehéz helyzetbe került színházi dolgozók vallottak. Nem könnyű helyzet, nem is szerencsés. Morálisan megkérdőjelezhető ez a magatartás. Ha lenne lelkiismerete, lemondana, és átadná a helyét az új vezetésnek – nyilatkozta Csőre.
Kerestük Eszenyi Enikőt is, de lapzártánkig nem reagált.